Sauļojies droši un dabiski!

 

 

Saulītes ietekmi uz ādu un mūsu veselību jau aprakstīju rakstā "Saules ietekme uz ādu". Šajā rakstā daži ieteikumi, kam jāpievērš uzmanība izvēloties dabiskus aizsarglīdzekļus un, kas būtu jāievēro, lai sauļošanās process būtu veselīgs. 

 

 

 

 

Izvēlies dabisku aizsardzība – mehāniskos nevis ķīmiskos filtrus!

 

 Sauļošanās aizsargkosmētikā tiek lietoti diva veida saules aizsargfiltri - minerāie un ķīmiskie.

Ķīmiskie aizsargfiltri

Ķīmiskie filtri iedarbojas absorbējot UV starojumu - tie, reaģējot ādas virsējā slānī, pārvērš UV starus siltumā un infrasarkanajos staros. Lai tas varētu notikt, produkts ar ķīmiskajiem filtriem jāuzklāj vismaz 30 min. pirms došanās saulē, lai ķīmiskās vielas spētu iesūkties un sākt savu reakciju. Tik tālu viss ir labi, tie kaitīgākie ir tieši blakusefekti šim procesam. Saules aizsargreakcijas procesa rezultātā ādas virskārtā var veidoties jauni molekulu savienojumi, kuri var izraisīt ar laiku alerģijas, kā arī šie ķīmiskie filtri nepaliek ādas virskārtā, bet iekļūst dziļāk organismā. Jau 2001.gadā, Cīrihes universitātes "Farmācijas un toksikoloģijas institūtā" tika pierādīts, ka sintētiskie saules aizsargfiltri spēj iedarboties līdzīgi kā sieviešu hormons estragons. Iespējamās sekas, ko tie spēj stimulēt: auglības traucējumi, vielmaiņas traucējumi (aptaukošanās), sliktākajā gadījumā krūts vēzis. Pie visa šī jāpiebilst, ka šie filtri ir ļoti kaitīgi dabai, ko pierādījis savukārt Ankonas universitātes pētījums: tikai 10 ml sauļošanās pieniņš izšķīdināts vienā litrā jūras ūdens noved pie tā, ka dažu dienu laikā koraļļi zaudē savu košo krāsu, apstājas to augšana un tie iet bojā. Havaju salās, kuras tūristi apmeklē tieši košo koraļļu rifu dēļ, ir veikti daudz pētījumu, kas to ir pierādījuši un tiek plānots aizliegt saules aizsargkosmētiku ar ķīmiskajiem filtriem lietošanu visā Havaju salā, ne tikai tiem, kas peldas jūrā. Arī caur notekūdeņiem pēc mazgāšanās dušā, šīs ķīmiskās vielas gala rezultātā nonāk jūrā. Ir vietas, kur jau tagad ir aizliegts lietot kosmētiku ar ķīmiskajiem aizsargfiltriem, apzinoties to kaitīgo ietekmi uz dabu. Vai ir vēl jāšaubās par to kaitīgumu mūsu ādai, kas apgrūtina veikt ādai aizsargfunkcijas, nevis tai palīdz?

 

Minerālie aizsargfiltri

Atšķirībā no ķīmiskajiem filtriem, fizikālie jeb mehāniskie filtri darbojas kā mazi spogulīši, kas UV starus atstaro (absorbē) un ādu aizsargā. Tiem ir arī tūlītēja iedarbība.

Kā mehāniskos filtrus izmanto dažādus dabīgos minerālus, bet visefektīvākie ir cinka oksīds (vislabāk absorbē UVB starus) un titāna dioksīds (vislabāk absorbē UVA starus). Izvēloties sev produktus ar dabiskajiem aizsargfiltriem, pievērsiet uzmanību, lai tiem nebūtu nano daļiņu izmērs. Lai arī NANO tehnoloģijas ir mūsdienīgas un tiek augstu vērtētas, pēdējo gadu pētījumi pierādījuši, ka tieši aizsargkosmētikā tik smalkas daļiņas ir nevēlamas, jo nepaliek ādas virskārtā un ir spējīgas iekļūt caur ādas virskārtu dziļākajos slāņos (īpaši apdraudēta ir nevesela āda) un vairs nespēj to pasargāt, bet kļūst ādai kaitīgas. Un vēl svarīgi iegaumēt, ja titāna dioksīds tiek izmantots kā saules aizsargfiltrs kosmētikā, tā daļiņām ir jābūt pārklātām ar silīcija dioksīdu! Tīrā veidā titāna dioksīds UV staru iedarbībā var radīt brīvos radikāļus, turklāt šie radikāļi ir kancerogēni un var kaitēt ādai. Tāpēc šim nolūkam ir radīts minerālo pigmentu maisījums – Sofitiks, kura sastāvā ir gan cinka oksīds, gan ar silīcija dioksīdu pārklātais titāna dioksīds.

Šo balto minerāla pulveri droši un ar augstu efektivitāti var izmantot dažādu saules aizsargproduktu pagatavošanai. Kā arī pareizās proporcijās izmantojot īsto gatavošanas metodi, šie aizsargkrēmi uz ādas klājas ļoti labi, neatstājot baltu krāsu vai baltas svītras.

Vairāk par saules aizsargproduktu pagatavošanu lasi rakstā: Saules ietekme uz ādu.

 

 

Aizsargājies pret apdegumu nevis iedegumu!

 

Svarīgi saprast, ka lietojot saules aizsarglīdzekļus, tie pasargā ādu no apdegumiem, nevis novērš iedeguma veidošanos, kā tas bieži vien tiek uzskatīts un tāpēc netiek lietoti aizsarglīdzekļi.
Jāievēro, ka sauļošanās sākumposmā (pirmās 7-10 dienas) āda pie saules vēl nav pieradusi un sauļošanās ilgums ir nedrīkst būt pārāk garš, īpaši bērniem. Intensīvā saulītē ieteicams neuzturēties ilgāk par 30 līdz 60 min. – atkarībā no ādas toņa un jūtīguma pakāpes. Sākumā ieteicams lietot dabīgos aizsarglīdzekļus ar SPF 15 – 20. Kad āda jau ieguvusi pirmo iedegumu, tā ir pieradusi pie saulītes un tai palielinājušās arī dabiskās aizsargfunkcijas, saulītē var uzturēties arvien ilgāk un aizsarglīdzekļu SPF var samazināt līdz SPF10 – 15. Iedeguma uzturēšanai vasaras otrajā pusē pietiks ar vieglām iedeguma nostiprinošām eļļām ar SPF 6 – 10.

Ja āda pēc sauļošanās ir manāmi apsārtusi un varbūt pat ar niezošu vai kņudošu sajūtu, tas norāda, ka saules pelde bijusi nedaudz par ilgu un ādas dabīgās aizsargfunkcijas nav spējušas vairs ādu pasargāt no apdegšanas.

 

 

 

Skaisti brūna āda no saulītes, nevis no saules apdeguma!

 

Ievērojiet, ka melanīns – brūnais pigments, kas ir atbildīgs par ādas iekrāsošanos tumšākā tonī, izstrādājas pamazām - 48 stundu laikā pēc sauļošanās. Tāpēc neraizējieties, ja āda pēc sauļošanās nav apsārtusi, tas nenozīmē, ka iedegums neveidosies, tas tikai nozīmē to, ka esat rūpējušies, lai āda netiktu apdedzināta. Melanīna izstrādāšanās ādā ir reakcija uz saulīti, nevis saules apdegumu un tā uzdevums ir aizsargāt šūnas kodolu un tajā esošo informāciju par pareizu šūnas dalīšanos. Apdeguma gadījumā ādas aizsardzība nav bijusi pietiekama un tā ir traucēta un traumēta, kā rezultātā var veidoties nevēlami šūnas dalīšanās procesi, pigmentācijas plankumi, alerģijas un ādas šūnu imunitāte kļūst novājināta un pastiprinās risks saslimt ar ādas vēzi. Ādu speciāli sauļot nav nepieciešams, jo veselības nolūkos organismam pietiek ar 30 min. dienā un jebkura papildus ādas pakļaušana nevēlamam, kaut mazam apdegumam rada izmaiņa šūnu struktūrā. Arī melanīna ražošana ādai ir papildus slodze. Bet ja tiešām ir vēlme pēc mazliet brūna, bet veselīga ādas toņa, tad man ir daži ieteikumi, kā šo procesu veikt saudzīgi un ar vēlamo efektu:

 

  • Katru reizi lieto sauļošanās aizsargkosmētiku ar minerālajiem filtriem.
  • Pirms un pēc sauļošanās noteikti izdzer vismaz vienu glāzi ūdens. Sauļošanās laikā āda aizsardzības nolūkos izdala sviedrus un, lai Tava brūnā āda nepārvērstos brūnā, sausā pergamentam līdzīgā krunkainā papīrā, svarīgi ir uzņemt šķidrumu vairāk kā ierasts! 
  • Sauļojies labāk regulāri katru dienu, bet īsāku laiku (30-60 min.atkarībā no ādas tipa) un ilgāku periodu - tā iegūsi vienmērīgu un veselīgu iedegumu, jo sauļošanās process būs vienmērīgs, āda tiek pieradināta pamazām, iedegums ir noturīgāks
  • Izvairies no sauļošanās dienas vidū, laikā no 12 līdz 15. Tajā periodā saules  nelabvēligie stari ir visintensīvākie, ātri var radīt apdegumus, ir pārkaršanas risks. Īpaši svarīgi to ir ievērot bērniem!
  • Pēc sauļošanās, vai uz nakti pēc dušas, lieto mitrinošus, nomierinošus un ādu atjaunojošus dabīgos krēmus vai eļļas (tikai uz mitras ādas!!), tad āda būs veselīgāka, arī iedegums noturīgāks un rudenī nebūs jācīnās ar pārāk sausas ādas problēmām.

 

Atceries - Skaista, brūna āda tas nav nedz ātri, nedz notiek pats par sevi! Tā ir Tava atbildība, kā par šo procesu rūpēsies, cik piedomāsi, tāds būs rezultāts.

Nav nekāda māksla aizbraukt vienu svētdienu uz jūru, nocepināties saulē un ar sarkanu un sūrkstošu ādu vakarā pārrasties mājās, meklēt ledusskapī skābo krējumu sāpju remdināšanai. Tad pēc nedēļas secināt, ka brūnā āda jau lobās nost un no skaistā brūnā iedeguma ir palikuši tikai sapņi un cerības... (: Skaista brūna āda nav vienas dienas jautājums, bet pacietīgs un apzināts process vai arī PhotoShop! 

 

 

Novēlam priecīgu un veselīgu sauļošanās sezonu…

 

 

Saistīti raksti:

Saules ietekme uz ādu

Kas jāņem vērā gatavojot saules aizsargkosmētiku

Receptes saules aizsardzībai

Receptes pēc sauļošanās

 

Gatavie produkti ar dabiskajiem saules aizsargfiltriem:

Mūsu produkti ar teicamu rezultātu ir testēti gan Latvijā, gan skarbajās dienvidu saules zemēs, tādās kā Omāna, Etiopija un ASV svelmainajās vasarās.

Sauļošanās balzams sejai un ķermenim SPF 25

Aizsargeļļa SPF 10

Mitrinošs dienas krēms vasarai ar UV staru filtru

News


Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Saules iedarbība uz ādu".

Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Sauļojies droši un dabiski".

Mar
8
Jauna informācija sadaļā "Veselība".

May
28
Pievienota jauna sadaļa "Melno ķimeņu eļļa suņiem".

Seko Mums:
Pierakstīties jaunumiem:
Jūsu E-pasts:


Sadarbības Partneri:
Rudra