Ēteriskās eļļas pret odiem un odu kodumiem

 

Izbaudiet mieru pie dabas...

 

 

Dabīgo pretodu un citu insektu līdzekļu efektivitāte ir atkarīga individuāli no katra cilvēka kā arī no pašiem insektiem un to atrašanās vietas. Kas derēs vienam ļoti labi, otram tas var nepalīdzēt nemaz. Kā arī, ja vienu gadu atradīsiet īsto ēterisko eļļu kombināciju, tas nenozīmē, ka arī nākošajā gadā šī kombinācija odus atbaidīs tikpat efektīvi. Mainās gan odi, gan apstākļi, gan arī mēs paši un mūsu organisms. Tāpēc neviens nevar garantēt, ka tieši kāda konkrēta ēterisko eļļu kombinācija būs vienmēr un visur visefektīvākā. Zemāk ir dotas tās ēteriskās eļļas, kas odiem un insektiem nav patīkamas un kuras kombinējot ir iespējams atrast savu vasaras aizsargājošo kombināciju. Galvenais zināt to, ka odi mīl saldu, tāpēc komibnācijas nevajadzētu papildināt ar saldām ēteriskajām eļlām, bet pieturēties pie rūgtajām.

 


Visefektīvāk odus atbaida citronzāle un citronella (citronzāles paveids).
Šīs visefektīvākās ēteriskās eļļas odu un knišļu atbaidīšanai var izmantot vienas pašas, kombinēt vai papildināt arī ar:

 • bergamoti,
 • ģerāniju,
 • baziliku,
 • litsea,
 • citronu,
 • kadžeputu,
 • piparmētru,
 • krustnagliņu,
 • lavandu,
 • palmrozi,
 • atlasa ciedru.

 

Niezi pēc odu un knišļu kodumiem visātrāk noņem tējaskoks un lavanda, ko tīrā veidā ar vates kociņu uzliek uz koduma vietas. Tējaskoks dezinficē un noņem sāpi/niezi, lavanda noņem tūkumu un dziedē.


Pretodu līdzekļu sagatavošana un lietošanaCitronellu un citronzāli var arī pāris pilienus ieberzēt plaukstās tīrā veidā un pārsmērēt pār matiem, drēbēm un ādu. Vislabāk tas iedarbojas, ja kompānijā visi esošie izmanto šīs eļļas. Tāpat var izmantot, ja mājās ir odi, uz nakti gulēt ejot pa pilieniņam uzliekot uz kāju un roku locītavām, kā arī uz skausta, lai tie naktī nesakostu. Bērniem līdz 7 g.v. tas varētu būt par stipru.

Pretodu līdzekļus gatavo uz eļļas vai ūdens/spirta bāzes – apm. 20 % alkoholā. Bērniņiem labāk izmantot eļļas bāzi, ja paredzēts smērēt uz ādas. Ja vēlaties izsmidzināt uz drēbēm vai ratiņiem, tad labāk ūdens/spirta bāze, kas neatstāj eļļainus traipus. Bērniem no 2 līdz 7 g.v. – lietošanai uz ādas ir jāpievieno uz pusi mazāk ēterisko eļļu koncentrāciju kā pieaugušajiem. Līdz 2 g. vecumam uz ādas nav ieteicam arī šāda koncentrācija. Labāk uz drēbītēm vai ratiņiem. Apsmidzinot bērnu ratiņus vai drēbītes atrodoties ārā, var izmantot arī pieaugušajiem paredzēto ēterisko eļļu koncentrāciju. Iekštelpās zīdainītim pat ieelpošanai tas ir daudz par stipru.

 

Pretodu līdzeklis uz eļļas bāzes
Izmanto kādu no bāzes eļļām, piemēram: vīnogu kauliņu, sezama, aprikožu kauliņu, džodžobas, mandeļu, saflora vai kādu citu. Pilda ērtās pudelītēs ar rullīti. Var gatavot arī uz sviesta bāzes, veidojot pretodu ziedi.

 

 

 

 

Pretodu līdzeklis uz ūdens/spirta bāzes
Izmanto ūdens un spirta attiecības vismaz 5:1. Vai arī ūdens un tīrs graudu šņabis 1:1. Ēteriskās eļļas iepilina spirtā vai šņabī, kārtīgi sakrata, līdz tās pilnībā izšķīdušas un tad pielej klāt ūdeni, vēlreiz kārtīgi sakrata un uzskrūvē smidzinātājpumpīti. Pirms katras lietošanas nedaudz sakratīt.

 

 

 

 

Ēterisko eļļu koncentrācija pretodu līdzeklim atkarībā no tilpuma

 

Bāze  Ēteriskās eļļas
Bērniem no 7 g.v.
un pieaugušajiem
Bērniem no 2 līdz 7 g.v.
10 ml bāzes eļļa 10 pilieni līdz 5 pilieniem
20 ml bāzes eļļa 15 pilieni  līdz 7 pilieni
30 ml bāzes eļļa vai 30 ml = 25ml ūdens + 5ml spirts 20 pilieni līdz 10 pilieni
50 ml = 40ml ūdens + 10ml spirts 30 pilieni līdz 15 pilieni
100 ml = 80 ml ūdens + 20 ml spirts 60 pilieni līdz 30 pilieni

 

 

Ēterisko eļļu kombinēšanas piemēri pretodu līdzekļiem uz 30 ml bāzes

 

10 pil. citronzāle
5 ģerānija
5 piparmētra
4 ģerānija
8 citronella
4 baziliks
4 litsea
3 piparmētra
4 krustnagliņa
3 lavanda
6 citronzāle
4 krustnagliņa
3 baziliks
3 citronzāle
2 eikalipts
3 ģerānija
3 ciedrs
2 kadžeputs
3 rozmarīns


 
Niezes noņemšana odu un knišļu kodumiem

 

Lavanda vai tējaskoka ēteriskās eļļas tīrā veidā lokāli uzliktas uz koduma vietas.
Gārsas sula – saberž pirkstos gārsas lapiņu un ierīvē niezošās vietas.
Sodas ūdens – izšķīdina sodu ūdenī apmēram 1:2, tējkarote sodas ēdamkarotē ūdens.

News


Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Saules iedarbība uz ādu".

Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Sauļojies droši un dabiski".

Mar
8
Jauna informācija sadaļā "Veselība".

May
28
Pievienota jauna sadaļa "Melno ķimeņu eļļa suņiem".

Seko Mums:
Pierakstīties jaunumiem:
Jūsu E-pasts:


Sadarbības Partneri:
Rudra