Dabas elpa guļamistabā - smaržu spilventiņi

 

Augu izmantošana spilvenos un guļamo matraču vietā jau pazīstama no aizvēsturiskiem laikiem. Sausa siena pielietošanu matraču pildīšanai un spilveniem vēl nesenā pagātnē izmantoja arī mūsu - latviešu senči. Gulēšanu siena gubā siltā jūlija naktī ieteiktu kaut reizi mūžā izbaudīt katram! Šāda iespēja nav vairs ikdienišķa, bet tomēr saglabājusies iekšējā intuīcija un tiekšanās pēc dabas arī ziemas laikā, pēc tās smaržas, pieskāriena un nomierinošās, līdzsvarojošās iedarbības. Īpaši pilsētas steiga, darba temps un ikdiena, kas mūs attālinājusi no visiem dabas ritumiem tik ļoti tālu, ka lielākā daļa pat nenojauš, cik tas ir fantastiski dzīvot kaut nedaudz saskaņā ar un pie dabas. 

 

Zāļu spilventiņi

Zemapziņā cilvēks nevar pilnībā attālināties no dabas, jo ilgas un tiekšanās pēc tās paliks vienmēr. Tāpēc, lai kaut nedaudz sajustu šo burvīgo, harmonizējošo un relaksējošo dabas elpu arī garajā rudens un ziemas periodā, palīgā nāk zāļu spilventiņi. Tajos var pildīt visdažādākos augus, sēnalas un sēklas. Šādus  zāļu spilventiņus izmanto gan miedziņa uzlabošanai un harmonizēšanai, gan relaksācijai, gan telpu un drēbju aromatizēšanai. Turpmāk dažas idejas un ieteikumi arī no Calendulas par augu izmantošanu spilventiņos, lai sajustu šo netveramo dabas elpas pieskārienu.

 

 

Miega spilventiņi

Zāļu spilventiņus mierīgam nakts miedziņam ir ļoti vienkārši pagatavot pašam. Nepieciešams ir tīra spilvendrāna apm 15 x 15 cm, kas tiek piepildīta ar zālītēm. 

Kopējais zālīšu daudzums ir apm 50 – 150 grami. Atkarībā no zāļu veida un spilvendrānas izmēriem.

Īpaši laba un nomierinoša iedarbība ir  lavandas ziediņiem, arī kliņģerītei, asinszālei, apiņiem un pelašķiem. Citi augi vēl palīdz arī dažādām pašsajūtas un veselības problēmām.

 

Piemēram, piparmētra vai rozmarīns labi palīdz pret galvas sāpēm, bet kumelīte pret iesnām. Pirms iepildīšanas spilventiņā augi ir jāsasmalcina. Gulēt ejot spilventiņu liek pie pakauša zem sprandas. Ķermeņa siltumā izdalās augu ēteriskās eļļas un sākas to iedarbība.

Nav ieteicams spilventiņus pie gultas karināt, jo tam karājoties un nedaudz kustoties var tikt iekustinātas enerģijas, kas naktī nav vēlams, jo naktī svarīgs  ap guļvietu ir miers arī enerģētiskā līmenī. Tāpēc pie gultas labāk neko nekarināt, kas nejauši var sākt kustēties, šūpoties vai griezties, lai miegs būtu mierīgāks un ciešāks. Tātad, miega spilventiņam ir vieta guļus stāvoklī gultā, vai tai blakus, kā jau tas pēc sava nosaukuma ir paredzēts lietošanai. 

 

 

Spilventiņi maziem bērniņiem

 

Maziem bēbīšiem var ielikt gultiņā arī nelielus kumelīšu spilventiņu, tas nomierinās un arī iepriecinās bēbīti. Spilventiņš ar majorānu labi noderēs trīsmēnešu veciem bērniņiem pret kolikām, lietots kā sausā komprese. Tādu izmanto ne vairāk kā 15 reizes, tad spilventiņa sastāvs jāmaina.

Lielākiem bērniņiem patiks spilventiņi ar lavandu un citronzāles maisījumu, kā arī majorāna un apelsīnu ziediņu maisījumu. Tas nomierinās un atslābinās bērniņus. Svarīgi ir lielākiem bērniņiem pašiem ļaut norādīt, kuri augu viņiem pēc smaržas vai citādi šķiet vispatīkamākie, jo bērniņi intuitīvi jūt, kas viņiem nepieciešams.

 

 

Enerģijas spilventiņi

Spilventiņus var gatavot arī tādus, kas palīdz nevis aizmigt, bet, piemēram, pamosties. Ir daudz cilvēku, kam aizmigt nav grūti, bet grūtības sagādā pamošanās no rīta. Tad var sagatavot sev mundruma spilventiņus, kurus tur blakus gultai skapītī, tā lai pa nakti tas nav jūtams, bet no rīta izņemams un mīļi kādu brīdi pabužināms. Ļoti labi uzmundrinās spilventiņi no rozmarīna, bazilika, citrona miziņām, izopa un citiem atsvaidzinoši tonizējošiem augiem.

 

 

Spilventiņi acīm

Spilventiņi acīm ir gareni, tādi, ko var uzlikt uz abām actiņām vienlaicīgi. Tos lieto nogurušām, sakairinātām acīm, uzliekot virsū un atslābinoties patur apmēram 10 min. Vislabāk pildīt ar linsēklām un bioloģiskiem augiem, piem. lavandu un kumelīti. Bet var arī augus vienu pašus.

Spilventiņus acīm nevar lieto bēbīšiem.

 
 

 

Spilventiņi, kas silda vai atvēsina

Spilventiņiem var būt ne tikai emocionāla un enerģētiska iedarbība, bet tie var palīdzēt arī atvieglot dažādas fiziska diskomforta sajūtas, kā arī tos var lietot vienkārši kā veselīgus spilvenus naktsguļai. Šādam nolūkam izmanto dažādas sēnalas, sēklas, graudus un kauliņus. Kā piemēri aprakstā tiek sīkāk izklāstīta ķiršu kauliņu un griķu sēnalu spilventiņu iedarbība.

 

Ķiršu kauliņu spilventiņi

 

Ķiršu kauliņi ir Šveiciešu mūžsens līdzeklis mājas aptieciņā. Tas tiek saukts arī kā sausais termofors. Tā iedarbība balstās uz to, ka pavisam sausi ķiršu kauliņi tiek „uzlādēti” ar karstumu – cepeškrāsnī, kas mērķtiecīgi to atdot noteiktai ķermeņa daļai, kurai tas ir uzlikts. Pie tam, tas neatdziest tik ļoti, kā termofors, kas tiek pildīts ar ūdeni.

Vislabāk sakarsēt ķiršu kauliņu spilventiņu cepeškrāsnī pie max. 150 grādiem, bet var arī mikroviļņu krāsnī līdz 600 vatiem apm. 2-2,5 min. Ja nav nepieciešams karsts spilveniņšm, to var nolikt sasildīties arī uz apkures radiatoriem.

Tai pat laikā, ķiršu kauliņu spilventiņus var izmantot arī kā aukstuma komopresi. Šim nolūkam to atdzesē saldētavā vai ledusskapī 20-60 min. Ja mājās ir mazi bērni, kas mēdz sasisties, tad ērti nelielu ķiršu kauliņu spilventiņu turēt saldētavā un vajadzības gadījumā to izmantot kā aukstu kompresi. Šāda komprese nebūs tik ļoti šokējoši auksta, kā ledus, bet dos vēlamo atvēsinošo efektu.

 

Vēl ķiršu kauliņu spilventiņus var izmantot kā atbalstu grūtniecēm, arī pirkstu un kāju masāžām, attīstošām bērnu rotaļlietām, kas attīsta tausti un līdz ar to arī runas veicināšanu.

Ķiršu kauliņi ir mazgājami 40 grādu temperatūrā ar visu maisiņu!

 

Griķu sēnalu spilventiņi.

Tos, tāpat kā ķiršu kauliņu spilventiņus izmanto gan sildošās, gan atvēsinošās terapijās. Pateicoties savai elasticitātei šie spilventiņi spēj pieņemt dažādas formas un labi piemērojas ķermenim. Siltums veicina asinsriti un atslābina muskuļus, kā arī aktivizē imūnsistēmu.

 

Griķu sēnalas viegli un patīkami masē muskulatūru, ja uz spilventiņa guļ. Sēnalas ir smalkas, tādēļ ļoti labi piemērotas sāpošu locekļu atbalstam. Vieglā sēnalu čaboņa iedarbojas nomierinoši.

 

Īpaši patīkami ir, ja spilventiņu pirms gulētiešanas sasilda līdz 40/50 grādiem. Sēnalas atdod siltumu pamazām un tādējādi atslābina sāpīgus sasprindzinājumus. Uzsilda tāpat kā ķiršu kauliņus, cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī.

Tāpat šos spilventiņus izmanto kā auksto kompresi, vienkārši ievietojot uz laiciņu  ledusskapī vai saldētavā.

 

Ļoti ērti ir gatavot ar griķu sēnalām pildītus pakaviņus, kas labi noder zīdainīšu atbalstīšanai, guļvietas radīšanai, kā arī zīdīšanas periodā kā atbalsts māmiņai uz kura uzguldīt bērniņu, atslābinot roku muskulatūru.

 

 

 

Dažādi augi spilventiņu pildīšanai un to iedarbība

 

Zāļu spilventiņi kopumā atslābina organismu un garu nakts laikā. Saaukstēšanās, gripas, vājumu brīžos un svīšanas reizēs, spilventiņi atraisa sasprindzinājumu un stiprina organismu. Dažu augu spilventiņu galvenās īpašības un iedarbība ir šāda:

 

Lavandas spilventiņi iedarbojas uz cilvēku nomierinoši un attīroši. Mazina nervozitāti un depresiju, kā arī galvas sāpes, reiboņus un baiļu sajūtu, ar savu patīkamo aromātu veicina vieglu iemigšanu. Mazus lavandas spilventiņus var kārt arī skapī, likt starp gultas veļu vai zeķu atvilknē, kā arī pat ielikt kurpēs, lai kliedētu un mazinātu nepatīkamo aromātu. Ļoti sentimentāliem cilvēkiem ar lavandas spilventiņiem jābūt uzmanīgiem, jo tie var izsaukt drūmu noskaņojumu, savukārt enerģiskiem un aktīviem cilvēkiem īpaši iesaka reizumis lavandas aromāta terapiju, jo tā harmonizē, noņem stresu un nomierina garu. Lavandas spilventiņus nav ieteicams jaukt kopā ar citiem augiem, jo lavanda ir ļoti individuāls augs, vienīgā ieteicamā kombinācija ir ar kumelīti.

 

 

Rožu spilventiņi arī atslābina, nomierina satrauktu garu, veicina vieglāku skatu uz dzīvi un esošām situācijām, kā arī tam, kā jau ar rozes aromātu, ir afrodizējošas (uz seksuālu noskaņu un domām rosinošas) īpašības. Kā jau rozīte, pati ziedu karaliene, ne velti sievišķības simbols, atraisa sievišķo enerģiju sievietēs, tādējādi palīdzot sevi izprast un apzināties. Tām ir arī atslābinoša, dziedējoša, iekasumus mazinoša iedarbība. Kombinācijā ar kliņģerīšu ziedlapiņām tā veicina mierīgu miegu. Vēl spilventiņam var pievienot arī sasmalcinātu vaniļas pāksti, kas dos jauku mājīguma un drošības sajūtu.

Rožu ziedu tēju lieto arī C vitamīna dēļ, tā apkaro infekcijas, saaukstēšanos un gripu. Kā arī rožu ziedu tējai ir asinis tīrošas īpašības.

 

Rozmarīns ir tonizējošs, dod sildošu un uzmundrinošu efektu. Īpaši ieteicams cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu, kam bieži salst ar hroniskiem vājuma brīžiem. Iekšēji lieto gan kā tinktūru, gan kā tēju un tā palīdz pret spiediena sajūtu kuņģī, pret pūšanos zarnās, spazmām vēderā un nierēs. No rītiem rozmarīna tēja dod možumu un atmodina. Rozmarīna spilventiņi noņem galvas sāpes, saspringumu un spazmas.

Rozmarīns tiekt lietots aizsardzībai. Spilventiņš ar rozmarīnu nolikts zem spilvena atvaira ļaunus sapņus, to var karināt arī verandā un pie durvīm, lai atvairītu zagļus.

 

Apelsīnu ziedlapiņas palīdz pret nervozitāti, miega traucējumiem. Lietojot kā tēju, tām ir nomierinošas īpašības pie paaugstinātas nervozitātes, saspringuma un miega traucējumiem. Vēl tām ir nervus stiprinoša un kuņģi nomierinoša iedarbība. Var lietot apetītes trūkuma gadījumā un pie gremošanas problēmām. Arī kaklasāpēm labi palīdz apelsīnu tēja un ēteriskās eļļas aromāts. Bērniņi labprāt izvēlas apelsīna ziedus kā sava miega spilventiņa pildījumu.

 

Citronzālei ir nomierinošas, sāpes mazinošas, antibakteriālas īpašības. Aziātu tautas medicīnā to izmanto nomierināšanai un pret drudzi. Tā veicina arī apetīti un palīdz kuņģa un zarnu saslimšanu gadījumos. Citronzālei ir arī insektu atbaidoša iedarbība. Izmanto tonizēšanai, tā izlīdzina nevienmērīgu ādu un lieto pret celulītu. 

 

Jasmīns ir pieskaitāms maģiskiem augiem. Tam ir afrodizējošas īpašības un tādēļ labi to izmantot mīlas maisiņos. To lieto lai pievilinātu garīgo mīlestību, palīdz uzveikt frigiditāti. Ja nēsā sev līdzi mazu jasmīna spilventiņu, tas pievilonot naudu un bagātību. Ja to ieliek guļamistabā, tas veicina pravietiskus sapņus.

 

Smaržīgus augus un arī dažāda izmēra un krāsu spilventiņus ērtai un ātrai spilventiņu pagatavošanai var iegādāties Calendulas veikaliņā.

 

Raksts par dabas elpas klātbūtni un iespējām to ienest arī mūsu trauksmainajā dzīvē tapis ar laipnu Gundegas Purmales atbalstu un vērtīgajiem padomiem. Paldies, Gundegas kundzei!

News


Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Saules iedarbība uz ādu".

Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Sauļojies droši un dabiski".

Mar
8
Jauna informācija sadaļā "Veselība".

May
28
Pievienota jauna sadaļa "Melno ķimeņu eļļa suņiem".

Seko Mums:
Pierakstīties jaunumiem:
Jūsu E-pasts:


Sadarbības Partneri:
Rudra