Saules ietekme uz ādu
 
 
  
 
 
 
Saulītei ir ļoti liela loma visas dzīvās dabas pastāvēšanā un dzīvības procesu nodrošināšanā. Visam ir jābūt līdzsvarā un galvenais ir zināt un saprast, kur ir tās robežas, kad ir par daudz vai kad ir par maz. Tādēļ veidoju šos rakstus par saulītes iedarbību un ietekmi uz ādu, par aizsargmehānismiem, veidiem un kosmētikas sastāvdaļām. Tad katra paša ziņā ir īstā un apzinātā izvēle, kā, ar ko un vai parūpēties par savu un savas ģimenes ādas veselību vasarā, kas balstīta zināšanās un izpratnē, nevis reklāmu iespaidā. :) Un vienmēr atceramies, kas par daudz, tas par skādi! 
 
 
UV-staru pozitīvā iedarbība.
 
Mēs visi izbaudām saules gaismu, priecājamies par saulainu dienu un mums tā katram ir ļoti nepieciešama, kaut vai sekojošo, dažu piemēru dēļ:
  • Saule aktivizē D vitamīna sintēzi organismā. Lai to panāktu nav nepieciešami saules apdegumi, atkarībā no ādas tipa, pilnīgi pietiekoši ir katru dienu uzturēties saulītē 5 līdz 25 minūtes ar atsegtu seju un daļu rokām vai kājām, lai ādā nokļūtu pietiekošs daudzums UV staru. Pie tam D vitamīns organismā savukārt nodrošina tik svarīgo kalcija uzsūkšanos organismā. 
  • UVA un UVB stari stimulē imūnsistēmas darbību.
  • UV stari iedarbojas uz garastāvokli un uzlabo noskaņojumu. Šo efektu izmanto gaismas terapijā, lai strādātu ar depresīvu noskaņojumu.

Atceramies, svarīgi ir uzturēties saulītē, bet ne pārāk ilgi. 

 
Saules izraisītie negatīvie procesi ādā: fotonovecošanās
 
Bieži vien, pūloties saglabāt ādas veselību un skaistumu, tiek aizmirsts galvenais faktors saules gaisma, kas no ārpuses ietekmē ādas novecošanās procesu. Pārmērīgs UV-starojuma daudzums aktivizē dažādus procesus, kurus saprot ar apzīmējumu „fotonovecošanās” (Photoaging). Šeit apkopoju kā saules gaisma iedarbojas uz mūsu ādu, kādi aizsargmehānismi un atjaunošanas mehānismi norisinās pašā ādā un kā mēs varam palīdzēt ādai, palīdzot to pasargāt no intensīvas saules staru ietekmes. 
 
 
Ja ādas dabīgie aizsargmehānismi un atjaunošanās mehānismi ir pārslogoti, tas var novest pie izteiktiem  ādas bojājumiem. Saules apdegums ir ādas apdeguma reakcija, tā saucamā eritēma, kas var būt gan tik tikko redzams apsārtums, gan smagi ādas apdegumi. Katrs apdegums, kas iegūts pārāk ilgi uzturoties saulē, atstāj nelabojamus bojājumus, arī tad, ja apdegums tiek pareizi apkopts un aprūpēts. Āda nekad to „neaizmirst”. Āda reģistrē uz katru saules staru, bojājumi (piemēram pigmentācijas plankumi) parādās tikai pēc vairākiem gadiem. Kas tieši notiek ādā, ja tā tiek pakļauta intensīvai saules staru iedarbībai?
 
UV- starojums izraisa dažādus bojājumus, kas atkarīgi no viļņu garuma un to spējas vairāk vai mazāk iespiesties ādā. Īso viļņu starojums, piemēram:
 
UV-C tiek absorbēts caur atmosfēru.
 
UV-A novājina šūnas kodola DNS un kavējoši iedarbojas uz imūnsistēmu. Tas ir atbildīgs par melanīna sintēzes aktivizēšanu: āda kļūst brūna, imūnsistēmas novājināšanās samazina ādas dabisko mehānismu deģenerēto šūnu iznīcināšanu. Sekas tam, sliktākajā gadījumā, ir šūnu bojāeja vai, ja mutācijas dēļ, šūnas nekontrolēti dalās- melanoma, ādas vēzis. 
 
UV-B pastiprina kalogēna šķērssvītrojumu, ir iesaistīts tauku oksidācijā un veicina gaismas alerģiskās reakcijas, tā iedarbība pārsvarā izvēršas epidermā. Spēcīgs saules starojums veicina oksidatīvos procesus ādā un kontrolē brīvo radikāļu pārveidošanos par dažādiem simptomiem kā tiešas vai netiešas sekas lipīdu oksidācijai, piemēram, pigmenta plankumi.
 
 
Dabīgie ādas aizsargmehānismi
 
Mūsu āda pati kontrolē dabiskos aizsardzības un atjaunošanās mehānismus, kas var efektīvi reaģēt uz UV- stariem. Būtībā starojums izraisa sekojošus procesus:
 
a) Dabīgie ādas aizsargmehānismi
1. Proliferācijas (šūnu dalīšanās) paaugstināšanās ar raga slāņa sabiezināšanu, tādējādi UV- starojums tiek reflektēts difūzi un raga slāņa keratīns to absorbē.

2. Gaismu absorbējoša melanīna (pigments, kuram varam pateikties par iedeguma brūno krāsu) veidošana. Optimāli tas darbojas tikai tad, ja sasniegts raga slānis. Sintēzes intensitāte ir atkarīga no ādas tipa. Kā jau mēs zinām ir cilvēki, kuru āda ļoti ātri kļūst brūna, un ir cilvēki, kuri tikpat kā nenosauļojas.

3. Paaugstināta sviedru veidošanās, lai dzesētu ādu. Tāpēc karstā laikā svarīgi papildus uzņemt tīru ūdeni, lai atjaunotu gan svīšanas rezultātā zaudēto ūdeni, gan arī palīdzētu organismam uzturēt nepieciešamo ūdens apjomu, kura rezultātā notiek dabiska un veselīga svīšana. 

4. Kā blakusprodukts holesterīna sintēzei ādā rodas lipīdu skvalēns, kam piemīt tāda  īpašība kā spēja samazināt ādas dabisko lipīdu daudzumu, kamēr tā saucamo brīvo radikāļu skābekļa molekulas „dzesējas”, tas ir, atgriežas noteiktā stāvoklī.

b) Dabīgie ādas atjaunošanās mehānismi
Ja ādai nepietiek ar primārajiem aizsardzības mehānismiem, iesaistās atjaunošanās mehānismi:
1. Bojāto šūnu atjaunošanās ierosināšana.
 
2. Apsārtuma veidošana ar šūnu membrānas paplašināšanu, to permeabilitātes paaugstināšana un līdz ar to iespējamā bojāto šūnu novēršana ar imūnsistēmas substancēm.
 
3.  DNS- atjaunošanas enzīmi atpazīst bojājumus DNS, atdala bojātos segmentus un aizstāj tos.
 
4. Ja ādas dabīgie atjaunošanās mehānismi noris bez panākumiem, ādas šūnas atmirst (šis process var izraisīt ādas vēzi).
 
 
 
Dabiska ādas aizsardzība
 
Pēc visa augstāk minētā ir skaidri saprotams, ka karstās, svelmainās un saulainās vasaras dienās ādai ir jāpalīdz sevi aizsargāt. Aizsargāt, nevis to apgrūtināt! Ķīmiskie aizsarglīdzekļi ir papildus slodze jau tā noslogotajai ādai, kura cenšas pasargāt mūs no pārkaršanas, apdegšanas un tajā veidojošos brīvo radikāļu neitralizēšanas. Visdabiskāko aizsardzību veido fizikālie, jeb mehāniskie aizsargfiltri, kuri, vienkāršāk sakot, iedarbojas kā mazi spogulīši, neļaujot saules stariem nokļūt ādā. Kā mehāniskos filtrus izmanto dažādus dabīgos minerālus, bet visefektīvākie ir cinka oksīds (vislabāk absorbē UVB starus) un titāna dioksīds (vislabāk absorbē UVA starus).
 
Vairāk par šo tēmu, ja ir interese, vari lasīt rakstā:
 
Sauļojies droši un dabiski
 
 
 
Bērna ādas aizsardzība.
 
Pāris vārdus par bērnu ādas aizsardzību. Ļoti būtiski ir atcerēties, ka bērnu āda ir ļoti ļoti jūtīga pret saules UV stariem. Piemēram, zīdaiņa āda ir 10 reizes plānāka par pieauguša cilvēka ādu. Tādēļ jo īpaši zīdaiņiem un bērniem zem 5 gadu vecuma ādā jāsargā no saules apdegumiem, jo šajā vecumā katrs apdegums paaugstina ādas vēža rašanās risku. 
 
Bērniem jaunākiem par diviem gadiem iesaka no tiešiem saules stariem izvairīties un atrasties tikai ēnā. Savukār bērniem pēc 2 gadu vecuma, ja tie kādu brīdi uzturas saulē, iesaka valkāt vieglu apģērbu, obligāti galvassegu un lietot saules aizsargproduktus ar SPF 30 (ar dabiskajiem filtriem)!
 
Vairāk par Saules aizsargproduktu izvēli, sastāvu un gatavošanu vari izlasīt šajā rakstā:
 
Kas jāņem vērā gatavojot saules aizsargkosmētiku 
 
 
 
Savukārt, ja Tevi uzrunā ideja par darbīgu saules aizsardzību sev un ģimenei, esam parūpējušies, lai Tev ir iespēja iegādāties mūsu gatavotos produktus.
 
Mūsu produkti ir pārbaudīti un ar teicamu rezultātu notestēti gan Latvijā, gan skarbajās dienvidu saules zemēs tādās kā Omāna, Etiopija un ASV svelmainajās vasarās.

 

Sauļošanās balzams sejai un ķermenim SPF 25

Aizsargeļļa SPF 10

Mitrinošs dienas krēms vasarai ar UV staru filtru

News


Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Saules iedarbība uz ādu".

Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Sauļojies droši un dabiski".

Mar
8
Jauna informācija sadaļā "Veselība".

May
28
Pievienota jauna sadaļa "Melno ķimeņu eļļa suņiem".

Seko Mums:
Pierakstīties jaunumiem:
Jūsu E-pasts:


Sadarbības Partneri:
Rudra