Izvēlne
Jūsu grozs

Tenzīdi un to iedarbība

Tenzīdi un to iedarbība
Tenzīdi un to iedarbība
0.00€
  • Pieejamība: Pieejams
  • Produkta kods: a84e9

Kas ir tenzīdi?


Lai tīrītu ādu un matus mums ir nepieciešami tensīdi. Tensīdi, tāpat kā emulgatori, ir „virsmaktīvās substances”,

Tenzīdi ir vielas, kas vienlaicīgi satur vienu hidrofīlu (ūdeni piesaistošu) un vienu hidrofobu (ūdeni atgrūdošu, jeb lipīdu piesaistošu) daļiņu. Tās ir virsmaktīvās vielas, kas var atdalīt ar ūdens starpniecību uz ādas virskārtas esošos sviedrus, krēmu un kosmētikas paliekas, taukus uc. esošos netīrumus.

Tenzīdi ir savā ziņā emulgatori, kuriem ir dažādas īpašības. Tie attīra, savieno, puto, emulģē un disperģē. Katram tenzīdam ir vairākas šādas īpašības, bet dažādā intensitātē. Ja vieni labāk attīra un puto, tad citi labāk emulģē un disperģē. Kuru no īpašībām katrs tenzīds satur, nosaka tā elektriskais lādiņš.


Tenzīdu iedalījums un raksturojums


Izšķir:

Anjoniskos tenzīdus

Amotēros tenzīdus

Katjoniskos tenzīdus

Nejoniskos tenzīdus

 

Anjonisko tenzīdu hidrofīlā daļiņa ir negatīvi lādēta. Kosmētikas ražošanas industrijā tie ieņem lielu daļu no visiem tensīdiem (starp citu arī tādēļ, ka to ražošanas izmaksas ir salīdzinoši zemas). Starp tiem ir gandrīz visi industriāli ražotie produkti uz tensīdu bāzes. To īpašības atšķiras pēc tensīdu apakšgrupas. Parasti tiem ir ļoti laba tīrošā iedarbība un tie veido izteiktas putas. Šampūniem izmanto anjonu tensīdus no proteīna kondensātiem (piem., Poatssium Cocyl Hydrolyzed Collagen), jo tie iesūcas matos un nogludina tos. Anjonu tensīdus var kombinēt ar nejoniskiem (neitrāliem) amfotēriem tensīdiem. Mājās noteikti atradīsiet kādu plaši pazīstamu anjonu tensīdu- ziepes. 


Tiem , kas kosmētiku gatavo paši, ir pieejami trīs anjoniskie tensīdi Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA), Lamapon S, jeb Kollagentenzīds un tensīdu maisījums Platapon. Iepriekšminētos tensīdus var izmantot kā bāzi.


INCI sastāvos šos tenzīdus var atpazīt piemēram zem sekojošiem nosaukumiem: SODIUM COCOYL ISETHIONATE, SODIUM LAURETH SULFATE, DISODIUM LAURETH SULFOSUCCINATE, NATRIUMLAURYLSULFAT u.c.

  

Amfotēro tenzīdu hidrifīlās daļiņas ir gan pozitīvi, gan arī negatīvi lādētas. To lādiņš ir atkarīgs no šķīduma pH vērtības: ar pH vērtību zem 7 tie ir pozitīvi lādēti (katjoniski) un ar pH vērtību virs 7 tie ir negatīvi lādēti (anjoniski). Tie ir viegli panesami, darbojas antibakteriāli, bioloģiski labi noārdās un blakus labai tīrošajai iedarbībai tiem ir arī viskozitāti paaugstinošas īpašības. Amfotērajiem tensīdiem ir labas putu veidošanās īpašības. Augstu tiek vērtēta arī to spēja mazināt anjonisko un katjonisko tensīdu kairinošo iedarbību. Industriāli ražotajos produktos tos izmanto kā ko-tensīdus, lai visu kopējo formulu padarītu ādai draudzīgāku; dabiskās kosmētikas receptūrās amfotērie tensīdi spēlē lielu lomu, jo šajos produktos panesamība, resursu saglabāšana un bioloģiskā noārdīšanās veido būtiskus kritērijus izvēloties izejvielas. Ražošanas process ir ievērojami dārgāks nekā anjoniskajiem tensīdiem, jo amfotēro tensīdu struktūra ir ļoti sarežģīta.


Pašgatavotas svaigās kosmētikas gatavotāji izmanto, piemēram, kokosa betaīnu un sanftīnu.


INCI sastāvos šos tenzīdus var atpazīt piemēram zem sekojošiem nosaukumiem:

COCAMIDE DEA, CETETH-20, DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, DISODIUM LAUROAMPHODIACETATE, SODIUM COCAMPHOACETATE, SODIUM COCAMPHOPROPIONATE

 

Katjonisko tenzīdu hidrofilās daļiņas ir pozitīvi lādētas. Šis pozitīvais lādiņš panāk, ka tensīda molekulas piestiprinās negatīvi lādētajai ādas un matu virmai (mati var būt elektriski uzlādēti. Jūs taču zināt „lidojošos matus”). Šādā veidā tiek neitralizēts lādiņš, samazinās matu „lidošana”, mati nogludinās, kļūst spīdīgāki, mitrus matus var viegli izķemmēt. Taču efekts nav ilgstošs. Labāk šo efektu panākt ar citām izejvielāk, kurām ir katjoniskas īpašības kā iemēram Haarguar, vai Hidrolizētu kviešu proteīnu (Weizenquat). Katjoniskajiem tensīdiem nav kopjoša efekta, tie tikai suģestē koptus matus. Katjoniskajiem tensīdiem nav tīrošas iedarbības; pateicoties to baktericīdajai (baktērijas iznīcinošajai) iedarbībai daļēji to izmanto arī kā konservantus. Katjoniskie tensīdi kairina ādu un bioloģski slikti noārdās. Pašgatavotas, svaigās kosmētikas piekritēji šīs grupas tenzīdus parasti neizmanto visu iepriekš minēto īpašību dēļ, jo to pozitīvā ietekme ir tik neliela un aizvietojama ar citām izejvielām, lai nevajadzētu savu ādu un matus nevajadzīgi noslogot ar to negatīvo ietekmi.


INCI sastāvos šos tenzīdus var atpazīt piemēram zem sekojošiem nosaukumiem:

POLYQUATERNIUM-7, POLYQUATERNIUM-24, DISTEARYLDIMONIUM CHLORIDE, COCAMINE OXIDE, BEHENALKONIUM CHLORIDE, CETRIMONIUM BROMIDE, COCODIMONIUM HYDROXYPROPYL HYDROLYZED KERATIN, DIPALMITOYLETHYL HYDROXYETHYLMONIUM METHOSULFATE

 

Nejoniskie tenzīdiem nav nekāda lādiņa. Tie ir ādai draudzīgākie un maigākie tenzīdi, kā arī ir videi visdraudzīgākie, jo bioloģiski labi un ātro noārdās. Daudzi neitrālie tensīdi tikpat kā neveido putas, izņēmums ir alkilpoliglikozīdi pie kuriem pieder arī kokosa glikozīds un decilglikozīds. Kā amfotērie tensīdi tie mīkstina anjonisko tensīdu iritatīvo potenciālu un nebojā barjerslāni. Matu kopšanas līdzekļos neitrālie tensīdi atvieglo ķemmēšanu un labi iesūcas matos. Industriāli ražotajos produktos tos izmanto kā ko-tensīdus, jo tie samazina anjonisko tensīdu iritatīvo potenciālu (taču pateicoties augstajām ražošanas izmaksām šos tensīdus izmanto ļoti taupīgi), savukārt dabiskās kosmētikas receptūrās tie spēlē galveno lomu. Salīdzinājumā ar emulgatoriem, tensīdu tauku šķīdināšanas spējas ir ievērojami augstākas: emulgatoru daudzums emulsijās ir līdz pat 10%, tensīdi iedarbojas jau 0,5% daudzumā (rēķinot uz ūdens daudzumu, kas nepieciešams mazgājoties dušā, vai mazgājot matus).


Svaigās kosmētikas gatavotājiem pieejami ir šādi šīs grupas tenzīdi: Plantaren, Kokosglukosīds.


INCI sastāvos šos tenzīdus var atpazīt piemēram zem sekojošiem nosaukumiem:

POLYSORBATE 60, COCO GLUCOSIDE, CAPRYLYL/CAPRYL GLUCOSIDE, DECYL GLUCOSIDE, LAURYL GLUCOSIDE

Atsausksmes

Uzrakstīt atsauksmi

Slikti Labi